JELGAVAS VAKARA (MAIŅU) VIDUSSKOLA
JELGAVAS VAKARA (MAIŅU) VIDUSSKOLA
19.11.2015 13:22
Santa Igaune
Jelgavas Vakara (maiņu) vidusskolai - 70
Jelgavas Vakara (maiņu) vidusskolai 2015. gads ir jubilejas gads, tā ir atskatīšanās 70 gadu tālā pagātnē, par atskaites punktu ņemot 1945. gadu, kas ir Vakarskolas, toreiz sauktas par Jelgavas Darba jaunatnes skolu, dzimšana. Tas ir laiks pēc Otrā pasaules kara, kad darba jaunatnes skolas tika dibinātas, lai dotu iespēju turpināt kara pārtrauktās mācības, paralēli strādājot ražošanā vai lauksaimniecībā, retāk apkalpojošā sfērā.
Turpinot savu darbu 70 gadus, skola ir bijusi iespēja visiem tiem, kas sev zināmu apsvērumu dēļ nav varējuši vai nevar mācīties dienas skolā.
3. decembrī Jelgavas Vakara (maiņu) vidusskola svinēs dzimšanas dienu, vienojoties atmiņu stāstos ar tiem, kas šeit strādājuši, strādā, mācījušies un mācās. Lūgtie viesi saņems īpašu dāvanu – grāmatu par Jelgavas Vakara (maiņu) vidusskolu CD formātā.
Grāmata „Skolotāju iela” ir bijušās latviešu valodas skolotājas Skaidrītes Bremzes, kas nu jau devusies uz savām mūža mājām, brīnišķīgais un nezūdošais mantojums nākamajām paaudzēm, kas jo īpaši saistītas ar Jelgavas Vakara (maiņu) vidusskolu. Grāmatā saistošā un iedvesmojošā valodā izstāstīta skolas vēsture (1945 - 2005) dzīvesstāstos, atmiņās, arhīva liecībās un fotogrāfijās.
Savas grāmatas sākumā Skaidrīte Bremze raksta: „Veidojot grāmatu no dzīvesstāstiem, atmiņām, fotogrāfijām un arhīvu materiāliem, tiecoties radīt mācību iestādes vēstures mozaīku, mēs atklājām skolotāju un skolēnu attiecību īpašu krāšņumu tajos garajos gados, ko tagad dēvējam par padomju laiku. Viņi satikās Vakarskolā un palika tuvi uz mūžu, jo cits citam bija nepieciešami. Pedagogi vienā klasē pratuši uzrunāt no kara pārnākušos sarkanarmiešus, pretošanās kustības karstgalvjus pēc soda izciešanas un leģionārus. Kamēr vien izglītības sistēma kūleņoja pa vienīgās partijas direktīvu un lēmumu gaņģiem, Vakarskola daudziem izrādījās taisnākais ceļš uz augstāko izglītību, tilts pāri ideoloģiskām slīkšņām. Pedagogi te gudri urduši audzēkņu pašapziņu zem varas ledus.”
Arī šodien Jelgavas Vakara (maiņu) vidusskolas logi turpina spīdēt gan agros rītos, gan vēlās pēcpusdienās, gan tumšos vakaros. Vakarskolas pedagogi joprojām urdina savu audzēkņu pašapziņu, ko mūsdienās bieži slēpj cits ledus – ilgs pārtraukums mācībās vai neveiksmīga mācību pieredze. Tomēr skolu arvien vairāk gan reāli, gan virtuāli (skolā ir pieejama arī tālmācība) piepilda arī skolēni, kas mācās atbilstošā vecumposmā, jo laiks ir steidzīgs un ļoti mainīgs, mūsdienās ir bērni un jaunieši, kas paralēli mācībām ir profesionāli sportisti, dzīvo citā valstī, bet vēlas iegūt mūsu valsts izglītību. Lasot skolotājas Rutas Būdes atmiņas (Vakarskolā strādāja no 1962. līdz 1994. gadam), atskatāmies pagātnē un redzam, ka spējīgi un pašpārliecināti skolēni Vakarskolā ir bijuši visos laikos. Viņa raksta: „Nereti uz Vakarskolu pēc konfliktsituācijām atnāca arī dienas skolas audzēkņi. Visbiežāk šie pusaudži nebija nesekmīgi un nedisciplinēti, viņiem tikai bija augsts pašvērtējums un krietna deva spītības. Pārāk bieži viņi bija dzirdējuši: „Ja netīk te, ej uz Vakarskolu!” Beidzot tā arī tika izdarīts.”
Pirmie pieci Pieaugušo vidusskolas izlaidumi devuši trīs ilggadējus skolu direktorus, trīs Zinātņu doktorus, septiņpadsmit skolotājus. Turpmākajos gados vairāk audzināti nākamie ražošanas vadītāji un strādnieki.
Vakarskola turpina apliecināt savu pastāvēšanas nepieciešamību, jo mācējusi piemēroties mainīgajiem apstākļiem un savu skolēnu individuālajām vajadzībām.
Pēckara paaudzes jaunieši vēlējās izrauties no nabadzības, skolas pastāvēšanas sākumā sevi apliecināja kā nobriedušas personības un pēc tam iestājās augstskolā, bet vēlāk ieņēma augstus un atbildīgus amatus. Arī šodienas Vakarskolas jaunieši turpina sevi pierādīt kā spējīgus, atbildīgus un neatlaidīgus cilvēkus, kas apzinās savu mērķi dzīvē.
Jelgavas Vakara (maiņu) vidusskola ir lepna par ikvienu savu absolventu, jo tas ir apliecinājums, ka zināšanu dzirkstele turpina sprēgāt un skolas logi – spīdēt, kliedējot nezināšanas tumsu. Skolotāju ielas 8 gaišais nams turpina dzīvot to sirdīs, kuru dzīves ceļš nezūdoši savijies ar Jelgavas Vakara (maiņu) vidusskolu.